czwartek, 3 marca 2011
KOMPOSTOWANIE-przetwarzanie odpadów ogrodowych.
Aby efektywnie rozkładać martwe szczątki roślinne,potrzebują one substancji odżywczych,wilgoci i wyższej temperatury.Kompost ogrodowy stosujemy do wzbogacania gleby,nie nadaje się jednak do bezpośredniego wysiewu nasion oraz uprawy roślin doniczkowych. Pryzmę kompostową możemy sporządzić na kilka sposobów.Najlepszym rozwiązaniem,które pozwala zachować jednocześnie porządek na działce jest zbicie pojemnika z desek o bokach 1m na 1m i wysokości 1m lub zakup gotowego pojemnika plastikowego.Nabyć go można w marketach budowlanych w cenie ok. 100 zł.Jest to pojemnik bardzo praktyczny z zamknięciem od góry,dnem oraz czterema drzwiczkami ułatwiającymi wybieranie gotowego kompostu od dołu.
Z czego robimy kompost.
Na kompost nadają się przede wszystkim wszystkie obumarłe rośliny,resztki warzyw,młode chwasty bez kwiatów i nasion.Świeżo skoszona trawa nie powinna być wrzucona bezpośrednio do kompostownika,ponieważ powstanie z niej zbita,gnijąca pozbawiona dostępu powietrza masa.Należy wpierw ją zmieszać z innymi odpadkami.Większe odpadki np.głąby z kapusty,zdrewniałe pędy czy gałęzie drzew muszą być rozdrobnione.Mogą one być zmieszane z trawą i dodane do kompostownika.
Liście powinno się zbierać osobno do siatkowego kosza.Po pewnym czasie powstanie tzw. ziemia liściowa.
Istotną rolę w pryzmie kompostowej spełnią także dżdżownice,które żyją i rozmnażają się wśród rozkładających się szczątków roślin.Możemy je kupić w sklepie wędkarskim.
Po ułożeniu pryzmy nakłuwamy ją w kilku miejscach prętem lub kijem do samego dna pryzmy.
Pryzmę musimy obserwować czy nie jest za sucha czego wskazówką jest obecność mrówek.W suchej pryzmie bardzo wolno będzie zachodzić proces rozpadu odpadów.
Dobry kompost powstanie szybko,jeśli będzie w nim zachowana proporcja czyli odpowiednia ilość resztek roślin zielnych[trawy,roślin rabatowych,odpadków warzyw] i bardziej trwałych szczątków[rozdrobnione gałęzie drzew i krzewów, podarte stare gazety,obumarłe pędy bylin].Należy przyjąć następujące proporcje;dwie trzecie materiału zielnego i jedną trzecią zdrewniałego.Przed ułożeniem w pryzmie całośc trzeba dobrze wymieszać.Aby przyspieszyć proces fermentacji,wskazane jest dodać do nowo utworzonej pryzmy kompostowej dobrze przegniły kompost z innej pryzmy.Do pryzmy możemy dodać niewielkie ilości obornika bydlęcego[krowiego lub świńskiego].Kompost jest gotowy do użytku,gdy ma ciemnobrązowy kolor,gruzełkowatą strukturę i słodkawy zapach.
wtorek, 1 marca 2011
Projektowanie ogrodu - zadanie dla specjalisty?
Autorem artykułu jest Kropka
Projektowanie ogrodów staje się coraz popularniejsze. Jeszcze do niedawna każdy posiadacz chociaż najmniejszego ogródka sadził coś na własną rękę, dziś, tak jak coraz popularniejsze stało się zatrudnianie architekta wnętrz, także przy projekcie ogrodu często zatrudnia się profesjonalistę.
Nic dziwnego, ogród to przecież w pewnym sensie dodatkowe pomieszczenie domu, dlatego warto włożyć wysiłek w jego urządzenie. Ze względu na coraz większą konkurencję na rynku projektowanie ogrodów nie jest już tak kosztowne jak dawniej. W zależności od powierzchni i elementów projektu ceny kształtują się od stu do pięciuset złotych za ar działki. Przy planowaniu założenia ogrodu warto jest więc zdecydować się na pomoc specjalisty. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że rośliny zostaną prawidłowo dobrane pod względem siedliska – a więc z uwzględnieniem warunków glebowych i słonecznych. Pozwoli to nam cieszyć się urodą ogrodu przez cały sezon.
Za skorzystaniem z usług projektanta przemawia także to, że nie tylko pomoże on nam wydzielić odpowiednie funkcje, zaproponuje układ komunikacyjny i kompozycję, ale także to, że poprzez rysunki i wizualizacje będziemy w stanie zobaczyć kształt naszego ogrodu przed nasadzeniem. Pozwoli to uniknąć rozczarowań i wyeliminuje możliwe błędy, czy niejasności jeszcze przed planowaną inwestycją.
Częstym argumentem dla którego klienci decydują się na projektowanie ogrodów jest również nadzór projektanta nad wykonaniem ogrodu, a także pomoc przy zakupie roślin. Ponieważ zakładanie ogrodu często zbiega się w czasie z wykańczaniem domu jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Dzięki skorzystaniu z usług specjalisty można skupić się na pracach odbywających się w naszym przyszłym domu. Jeśli wybierzemy kompetentnego projektanta możemy być spokojni, że nasz ogród będzie wyglądał tak jak sobie wymarzyliśmy.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
poniedziałek, 28 lutego 2011
Idzie wiosna, czas zacząć przygotowania
Luty jest odpowiednim miesiącem, podczas którego należy zacząć zastanawiać się nad rozpoczęciem porządków ogrodowych. Oczywiście, wszystko zależy od tego, jaka panuje temperatura i czy przypadkiem śnieg nie przykrywa wszystkiego w ogrodzie, z czym można by zacząć coś robić.
No to zaczynamy. Co trzeba robić na samym początku? Najlepiej, jeśli nie będzie mrozów, zacząć od nawożenia gleb w wartościowe składniki, szczególnie iglaki. Jednakże rośliny liściaste również nie powinny pozostać bez opieki. Tym najlepiej poprzycinać gałęzie, te zniszczone i te rosnące nieregularnie. Należy też bielić drzewa owocowe, jeśli tylko takowe posiadamy. To konieczne, ponieważ dzięki temu kora nie będzie pękała, a pąki nie będą przymarzać. Warto się również zastanowić nad preparatem „na rany” drzew, którym można smarować powycinane lub zniszczone miejsca.
Luty jest miesiącem, podczas którego można już spokojnie zasiewać kwiaty do skrzynek lub zaopatrzyć się w gotowe siewki, które potem, wiosną, włoży się do ziemi, gdy ta będzie już gotowa.
Nie można również lekceważyć roztopów, które czasem przychodzą zupełnie niespodziewanie. W takiej sytuacji trzeba zadbać o odpowiednie odprowadzanie wody, dzięki czemu nasze trawniki nie będą gniły. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie stworzenie rowków, po których będzie odpływać woda. Możemy też nakłuwać glebę widłami, dość głęboko.
Tak naprawdę, to luty jest miesiącem, kiedy to zaczyna się wiosenne porządki pełną parą. Dla wszystkich, którzy chcą się za to zabrać na poważnie, polecamy jakikolwiek serwis ogrodniczy, na którym to na pewno znajdzie się wiele ciekawych informacji, a przede wszystkim praktycznych instrukcji ułatwiających prace w ogrodzie.
Dodatkowo, można jeszcze pomyśleć o tym, aby przygotować sadzonki balkonowe, ponieważ będą one potem zdobić nasze balkony i tarasy do późnej jesieni. Ogrodnictwo to w końcu nie tylko ogród, ale wszelkie inne zamiłowania do roślin.
Potem nie pozostaje nic innego, jak tylko niecierpliwie czekać do prawdziwej wiosny, kiedy to rozpoczną się już długotrwałe prace ogrodowe, które nie zakończą się aż do jesieni.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zakładanie trawnika krok po kroku
Pięknyogródek.pl- to zespół ludzi , którzy dokładają wszelkich starań abyście mogli cieszyć się zielonym i zdrowym Trawnikiem. Piękny ogródek tworzą pasjonaci ogrodnictwa oraz eksperci ds. ochrony środowiska, którzy dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu zadbają o Twój trawnik w należyty sposób.
Serwis powstał z myślą o miłośnikach ogrodu, którzy pragną we własnym zakresie stworzyć niepowtarzalne i unikatowe otoczenie własnego domu.
Na pewno wielu z Was, mieszkańców nowych, świeżo wybudowanych domostw zastanawia się jak w łatwy i nie drogi sposób stworzyć coś unikalnego wokół własnego "M". Na przeciw tym oczekiwaniom wychodzi portal pięknyogródek.pl. Przeprowadzamy Państwa dosłownie "krok po kroku" jak skutecznie i trwale założyć trawnik, a następnie jak go pielęgnować, aby cieszył oko przez długie lata.
W skrócie proces ten wygląda następująco:
1. Na początku należy dokładanie przeanalizować fizyczne położenie działki i dokładanie zaprojektować trawnik, aby znajdował się w miejscu do tego przeznaczonym. Pamiętaj, aby siać trawę tam gdzie można wjechać kosiarką.
2 Następnie odpowiednio przygotujcie glebę. Dobrze przygotowana gleba pod trawnik zapewni nam sukces wysiewu. Gleba musi być przeryta minimum na 40cm i do tego skutecznie odchwaszczona. Użyjcie do tego stosownego detergentu np. roundupa, wtedy macie pewność, że żadne niepożądane paskudztwa nie wyrosną na waszym zielonym dywanie.
3. Po przygotowaniu gleby czas na wysiew trawy. Można ją wysiać klasycznie ręcznie lub, co polecam, za pomocą specjalnych siewników. ustawiamy siewnik na odpowiednią grubość rozsypu nasion i zasuwamy po naszej glebie.
4. Jeśli chcemy ułatwić sobie prace wybieramy trawę z rolki. Zamawiamy ją u producenta i najdłużej dwa dni po zerwaniu jej z podłoża rozkładamy ją na naszym ogrodzie i..
od tego czasu cieszymy się pięknym i zdrowym trawnikiem.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Architektura ogrodowa - 4 niezbędne elementy
Pory roku szybko się zmieniają. Każda z nich przynosi nowe radości i nowe obowiązki w ogrodzie. Korzyści, jakie przynosi nam czas spędzony w naszej przydomowej przestrzeni, jest nieporównywalny z niczym innym. Architektura ogrodowa pomaga nam spędzać czas jeszcze wygodniej i bardziej praktycznie. Niezależnie od aury 4 elementy tejże architektury okażą się konieczne każdego dnia.
1.Płot
Tego elementu z całą pewnością nie trzeba bliżej przedstawiać. Mimo jednak swej pospolitości i popularności możemy wskazać kilka plusów, które nie są tak oczywiste. Płot bowiem, oprócz ochrony naszego ogrodu i domu, może naszą przestrzeń pięknie ozdabiać. W zależności od materiału, jaki wybierzemy (np. drewno), płot będzie pasować do pozostałych elementów wyposażenia ogrodu i wkomponowywać się w ogólny charakter domu i jego otoczenia.
2.Garaż
Jeśli nie mamy zbyt dużo miejsca wokół domu i nie posiadamy murowanego garażu, dobrą opcją będzie niewielki garaż montowany zewnętrznie. Samochód będziemy chcieli chronić w każdej pogodzie, zechcemy osłonić karoserię zarówno od słońca, jak i tym bardziej od deszcze i śniegu. Taki garaż może służyć nawet ochronie dwóch samochodów, tak by wszyscy domownicy byli szczęśliwi. Jeśli nie będziemy trzymać tam przez dłuższy czas auta, możemy spędzać tam wolny czas – na wolnym powietrzu, ale pod dachem.
3.Altana
Jeden z najważniejszych elementów wyposażenia ogrodu. Latem cieszymy się w altanie otwartej spotkaniami z przyjaciółmi przy grillu, jesienią spędzimy miłe popołudnie w zamkniętej altanie. Ale gama czynności, która się przed nami otwiera, gdy stajemy się posiadaczami altany, jest niemal nieskończona. Czas w takim domku będzie dla nas najlepszą nagrodą po wykonaniu wszelkich prac ogrodowych, a także po zwykłym dniu zabiegania w codzienności.
4.Huśtawka
Na pierwszy rzut oka huśtawka może nie wydawać się elementem koniecznym w ogrodzie, jednak za jej posiadaniem, stoi szereg argumentów. Elegancka huśtawka dla kilku osób nie tylko ozdabia ogród, podnosi jego prestiż i przynosi radość dzieciom, ale i daje możliwość do miłego spędzenia czasu z rodziną oraz powrotu do lat dzieciństwa.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Co brać pod uwagę, gdy chemy założyć ogród?
Gdy już odpowiemy sobie na te pytania i mniej więcej mamy wizję naszego ogrodu możemy zacząć wędrówki, aby znaleźć ten nasz sklep ogrodniczy.
Gdy kupujemy rośliny, sprawdźmy wszystko, co możemy np.: czy nie są przesuszone. Latem wystarczy spojrzeć, czy nie mają zwiędłych liści. Zimą niestety nawadnianie oraz odpowiednie przechowywanie roślin jest bardzo ważne, ponieważ brak słońca, klimatyzacja, ogrzewanie negatywnie wpływają na ich rozwój.
Ponadto, przy roślinach ważnym czynnikiem jest okres ich sadzenia, ponieważ rośliny z pojemników sadzimy przez cały sezon, natomiast drzewa i krzewy z odkrytymi korzeniami tylko wtedy, gdy nie mają liści, czyli wczesną wiosną i jesienią.
Aby rośliny dobrze rosły i ładnie się prezentowały w ogrodzie, trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad. Tylko wtedy rośliny się odwdzięczą swoją urodą i pięknymi barwami oraz zapachem.
Wybieramy rośliny takie, jakimi możemy się dobrze zaopiekować np.: mało wymagającymi.
Początkujący ogrodnik powinien wybrać rośliny łatwe w uprawie, które nie wymagają przesadzania, wykopywania, intensywnego nawożenia, przycinania. Przy wyborze musimy zwrócić uwagę na to czy roślina jest odporna na mróz – wiele gatunków, które dobrze znoszą zimy w południowo-zachodniej Polsce, w północno-wschodniej części kraju jesienią trzeba okrywać przed mrozem.
Jeśli na działce nie planujemy żadnej uprawy, możemy posadzić drzewa czy krzewy. Szybko rosną i w niedługim czasie utworzą piękną kompozycję. Ciekawym rozwiązaniem są także pnącza, które w ciągu dwóch, trzech lat rozrosną się i będziemy mogli dowolnie komponować przestrzeń bez dodatkowych kosztów.
Rośliny sadzimy zgodnie z ich naturą.
W czasie odwiedzin w sklepie ogrodniczym musimy dopytać także, gdzie rośliny, które chcemy kupić najlepiej rosną. Wiemy dobrze, że jedne lubią słońce, a inne lubią cień. Jedne lubią glebę piaszczystą i suchą, a jeszcze inne próchniczną i wilgotną. Obok siebie umieszczamy rośliny o podobnych wymaganiach. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeżeli posadzimy rośliny szybko rosnące obok takich, które rosną słabiej, zagłuszymy te słabsze. Ponadto, zróżnicowanie gleby na niewielkiej przestrzeni i warunków jest bardzo trudne, kosztowne, a czasami nawet niemożliwe.
Coś dla oka
Kwiaty w ogrodzie to bardzo piękny widok. Dają tyle radości, że ich brak bardzo źle wpływa na dobre samopoczucie. Pięknie wyglądają ogrody w jednej tonacji barw lub gdy kwiaty stanowią np.: jakiś kształt. Wszelkie kolorowe rośliny dobieramy tak, by zdobiły ogród możliwie jak najdłużej. Pamiętajmy więc o posadzeniu takich roślin, których liście czy kwiatostan ładnie się przebarwiają jesienią. Szczególnie warto zwrócić uwagę na rośliny o ładnym pokroju i gdy posadzi się krzewy liściaste, które wymagają stosunkowo mało pielęgnacji, a dają maksimum efektu. Pamiętajmy, że np. wiele bylin po przekwitnięciu przestaje być ozdobą, a niektóre nawet znikają. Dlatego sadźmy je w pobliżu roślin, które zamaskują puste miejsca, a różne okresy kwitnięcia pozwolą mieć piękny ogród przez cały rok.
Przy kupnie sprawdzajmy kondycję sadzonek
Na zakupy należy udawać się tylko do sprawdzonych i pewnych sklepów ogrodniczych lub bezpośrednio do szkółek lub firm pośredniczących w handlu. Przy zakupie szczególną uwagę zwracajmy na takie czynniki jak:
- plamy na liściach,
- jakieś przebarwienia lub nalot,
- nienaturalne zdeformowania,
- w przypadku krzewów i drzewek czy kora się nie łuszczy lub nie jest popękana.
Jeśli rośliny do ogrodu dobierzemy odpowiednio do panujących warunków, będą rosły zdrowo i pięknie, a ich pielęgnacja nie będzie kłopotliwa. Ponadto, ogród będzie wyglądał pięknie przez cały rok.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Wyposażenie ogrodu w elementy małej architektury.
Wiemy jak ważny jest atrakcyjny wygląd otoczenia domu, zwłaszcza. Dzięki odpowiednio dobranym dodatkom ogród może być miejscem niezwykle estetycznym, magicznym, zapewniającym doskonały relaks i wypoczynek.
Doskonałym uzupełnieniem ogrodu będą dobrze dobrane meble ogrodowe. Gdy będą eleganckie i wygodne czas spędzony w ogrodzie będzie płynął szybciej i bardziej komfortowo. Meble do ogrodu powinny być dostosowane stylistycznie do reszty ogrodu. Ważne jest również to, z jakich materiałów będą wykonane, ponieważ będą narażone na zmienne czynniki atmosferyczne. Meble ogrodowe drewniane są uniwersalne. Pasują niemal do wszystkiego, a ponadto zachwycają swym pięknem. Najdroższe meble ogrodowe produkowane są z gatunków egzotycznych, które sprawiają że ogród staje się stylowym miejscem.
W każdym ogrodzie pięknie będzie wyglądała fontanna. Fontanny są "żywym" elementem ogrodu. Fontanny ogrodowe oraz oczka wodne mogą pełnić funkcję akwarium, małego stawu lub strumyka. Szum wody działa kojąco, a rozpraszane krople zwiększają wilgotność powietrza, tworzą specyficzny mikroklimat. Fontanny ogrodowe sprawiają, że powietrze w ogrodzie staje się bardziej przyjazne. Fontanny ogrodowe przyciągają uwagę, niezależnie od tego, czy tworzą wysoki i rozproszony pióropusz czy też niski bulgoczący strumień tuż nad dyszą.
Żadne dodatki nie pomogą jednak, jeśli nie zadbamy o trawniki. Wygrabiamy suche liście i śmieci, rozgrabiamy kretowiska. Trawniki warto również nawozić na całej powierzchni. Trawniki można zakładać na 2 sposoby: z siewu lub z gotowej darni, pociętej na pasy i sprzedawanej w rolkach. Warto zainwestować w trawniki z rolki, które są łatwiejsze w zasadzaniu i od razu tworzą estetyczną i zadbaną przestrzeń.
Miejscem, w którym zaczynają się ogrody, są tarasy. Tarasy tworzą wyjątkową przestrzeń wypoczynkową. Tarasy wykonane z drewna wyglądają dobrze w każdym ogrodzie - tworzą spójną całość z otaczającą przyrodą i w naturalny sposób wtapiają się w zieleń. Podczas wiosennych i letnich dni życie towarzyskie i rodzinne często przenosi się na tarasy. Podpowiedzią na oryginalną kompozycję przestrzeni mogą być modne ostatnio tarasy i patio w kształcie koła.
Rośliny w donicach stały się ostatnio cenionym elementem dekoracji ogrodów. Modnie jest ustawiać donice nie tylko na tarasie, ale także na schodach, przy wejściu do domu lub w ogrodowych zakątkach. Dobrze dobrane donice są eleganckie i praktyczne. Donice połączone z ciekawymi kompozycjami roślin tworzą niebanalne dekoracje. Donice są niedrogim i doskonałym materiałem do aranżacji przestrzeni.
Artykuł pochodzi z serwisu www.artykuly.com.pl
sobota, 26 lutego 2011
Jak efektywnie wykorzystać powierzchnię małego ogrodu?
Chociaż współczesna aranżacja ogrodów skupia się głównie na ekspansywnych projektach wielkich areałów, to mimo że nie dysponujesz dużą powierzchnią, również możesz stworzyć wymarzony, nastrojowy ogród, adekwatny do stylu Twojego domu. Wystarczy trochę wyobraźni.
Wyczucie smaku i obrazowe myślenie są niezwykle pomocne przy aranżacji ogrodu, ale zasadniczą drogą, jaką dochodzi się do perfekcji w projektowaniu tej przestrzeni jest praktyka. Próbuj zatem, nie obawiaj się, testuj nowe pomysły, mieszaj ze sobą style, baw się formami i aranżacjami - rób to wszystko dosłownie na własnym podwórku. Podczas takiego treningu mogą pojawić się pomysły rozwiązań, których dotąd nie brałeś pod uwagę.
Zabawa i kreatywność to jedno, ale planując zagospodarowanie małego ogródka należy przestrzegać kilku ważnych zasad:
1.Minimalizm
Na małej, ograniczonej przestrzeni każda dodatkowa rzecz, każdy kamień czy mebel wydają się znacznie większe. Jeżeli zatem rozważasz zainstalowanie w ogrodzie huśtawki albo stolika i krzeseł, pomyśl o ich wariantach „light" - składanych i przenośnych (aluminiowe lub plastikowe są szczególnie polecane). Będziesz mógł je dowolnie przemieszczać i chować, kiedy nie będą Ci potrzebne.
2.Porządek
Podstawowa zasada aranżacji każdej przestrzeni, nie tylko ogrodu. Porządek można osiągnąć poprzez dopilnowanie symetrii (jak w ogrodach formalnych), np. poprzez: kompozycję kilku określonych kolorów kwiatów bądź harmonijny dobór ich różnych gatunków. Porządek nie musi jednak być wyraźnie zaznaczony, może być bardzo subtelny, intuicyjny. W małym ogródku dobrze jest zaplanować dwie części: kwiatową (dekoracyjną, opcjonalnie z kącikiem warzywnym) oraz tzw. Strefę relaksu, w której będziesz spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi, w której postawisz pergolę lub małą altankę. Obie części można natomiast harmonijnie połączyć za pomocą
roślin, np. Małych krzewów. Dobrym rozwiązaniem w małym ogrodzie jest wykorzystanie elementów wiszących (skrzynek, doniczek etc.), które pozwolą Ci cieszyć się różnorodnością hodowanych roślin, a nie zabiorą przy tym niezbędnej przestrzeni ogrodu.
3.Harmonia
Poszczególne części ogrodu muszą ze sobą współgrać i tworzyć spójną, sensowną całość. Harmonię łatwo osiągnąć poprzez wybór odpowiedniej palety kolorów kwiatów i akcesoriów ogrodowych. Dobrze dobrana kompozycja, regularne powtórzenia kolorów (np białego, błękitnego i granatowego) nadadzą ogrodowi rytm, ożywią go i uczynią optycznie szerszym.
Zobacz innowacyjne projekty architektury ogrodowej, zadaszenia, pergole, wiaty drewniane: http://www.walkways4u.com/
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Jak urządzić ogród? Praktyczne wskazówki
Bez względu na to, w jakim stylu urządzasz swój ogród, warto przemyśleć jak go odpowiednio zorganizować i pooddzielać poszczególne części składowe tak, by całość cieszyła oko, a przy tym była schludna i uporządkowana. Oto kilka ciekawych porad.
Pergole drewniane – wielofunkcyjny i estetyczny dodatek do ogrodu
Pergola ogrodowa to świetny sposób na uporządkowanie przestrzeni w ogrodzie, a przy tym atrakcyjny gadżet, który pozwala na zorganizowanie klimatycznego zakątka do odpoczynku i kameralnych spotkań, a także nadaje ogrodowi wyjątkowy charakter, zwłaszcza jeśli skomponuje się ją z odpowiednio dobranymi roślinami.
Kwiaty i niespodzianki
Do tego, że kwiaty są najpiękniejszą ozdobą ogrodu nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Jeżeli jednak nie jesteś amatorem systematycznej pielęgnacji roślin, postaw na odporne i trwałe krzewy całoroczne. Nie wymagają one tak wiele uwagi, a przy tym dobrze się prezentują. Należą do nich np.: wrzosy i trawy ozdobne, polecane gatunki: irga, jałowiec. Piękne i odporne kwiaty zapewni Ci też pięciornik albo laurowiśnia.
Chcesz zaskoczyć swoich gości i nadać ogrodowi nieco romantyzmu? Pomyśl o małym skalniaku lub oczku wodnym. Oczko, przekreślone uroczym małym mostkiem ogrodowym sprawi, że Twój ogród będzie przytulny i tajemniczy.
Funkcjonalność
Ścieżki w ogrodzie najlepiej wytyczać intuicyjnie, według kryterium ważności poszczególnych części ogrodu, np.: spod altany ogrodowej bądź pergoli, gdzie przyjmujesz gości, musisz mieć bezpośredni dostęp do domu. Oczko wodne, klomb kwiatowy, huśtawka czy mały zagajnik nie są miejscami „pierwszej potrzeby”, więc mogą łączyć się z domem pośrednio, możesz więc poprowadzić do nich z miejsca, w którym jest stół i krzesła.
Jeżeli do ogrodu wchodzi się przez werandę, warto zastanowić się nad zwiększeniem przestrzeni do przesiadywania i wykonać zadaszenie werandy, tarasu. Obecnie oferta projektantów zadaszeń ogrodowych jest bardzo bogata i zróżnicowana – tylko przebierać.
Niezależnie od panujących trendów na akcesoria ogrodowe, super stylowe meble czy egzotyczne rośliny, pamiętaj, że to Twój ogród, który musi odpowiadać Twojemu gustowi i potrzebom codziennym. Przed jakąkolwiek aranżacją warto zatem solidnie przemyśleć wszystkie zmiany i zasięgnąć rady kogoś „bezstronnego”, np. koleżanki, która spojrzy na ogród świeżym okiem i może stać się źródłem inspiracji i ciekawych pomysłów. Do dzieła!
Zobacz innowacyjne projekty architektury ogrodowej, zadaszenia, pergole, wiaty drewniane: http://www.walkways4u.com/
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl